Lieliskas idejas Lieldienu olu krāsošanai no dabīgiem materiāliem

Lieliskas idejas Lieldienu olu krāsošanai no dabīgiem materiāliem

Lieldienas vairs nav aiz kalniem, tādēļ mēs piedāvājam iepazīties ar lieliskām idejām kā nokrāsot Lieldienu olas.

Kāpēc Lieldienās krāso olas?

Olu krāsošanai Lieldienās ir rituāla nozīme, ko senie latvieši saistīja ar pavasara svētkiem, zemes atmodu pēc ziemas, kā arī ar auglības un atdzimšanas kultu. Ola, pateicoties tās apaļumam, simbolizē dzīvību, augšāmcelšanos un auglību, tāpēc Lieldienās tās tradicionāli tiek celtas godā un dažādi izkrāsotas. Pēc olu nokrāsošanas mēs tās varam dāvināt mīļajiem cilvēkiem, mainīties ar tām, rīkot olu kaujas un slēpt tās.

Olu krāsošana no dabīgiem materiāliem

Sarkanbrūnas olas - iegūsi krāsojot sīpolu mizās. Ja sīpolu mizu lapiņas pieliksi pie olas un ietīsi drāniņā, iegūsi uz olas raibus rakstus. Ja olas krāsosi violeto sīpolu mizās, iegūsi citu toni. Lai uz olām iegūtu skaistus rakstus, vari ievienot ziedus, lapiņas, rīsus, putraimus utt.

Zilas olas - melleņu ievārījums vai saldētas mellenes, kā arī  krāsojot olas sarkanajās bietēs. Vienīgi no veikalā nopērkamajiem ievārījumiem košu olu krāsu nevar iegūt.

Koši dzeltenam tonim - krāsojot olas pūpolu zaros ar visu mizu, kā arī krāsojot olas kurkumā, (3.-5.ēdk. kurkumas jeb dzeltensaknes ieber 1/2 litrā ūdens, uzvāra, ieliek olas un ļauj vairākas stundas ievilkties).

Violetas krāsas olas - krāsojot olas aroniju sulā, olai klāt vēl var pietīt veselas aronijas, lai iegūtu spilgtāku krāsu.

Sarkanas krāsas olas - krāsojot tās sarkanajās bietēs. Vēl sarkanas olas var iegūt, krāsojot tās sarkanajā tējā (piemēram, Karkade). Ja tējas ūdenī nebūs daudz, olas var izdoties spocīgi pelēkas! Pelēcīgs rezultāts būs arī, ja krāsosi olas zaļajā tējā.

Debeszila krāsa - šādu krāsu iegūst krāsojot olas sarkanajā kāpostā, sīkie sagriežot tos un novārot.

Zaļa krāsa - olas jāvāra sakapātos spinātos. Zaļgandzeltenas olas iegūst, ja tās krāso kumelīšu novārījumā. Līdzīgu toni rada bērza pirts slotu kaltēto lapu novārījums. Kumelīšu ziedus vai kaltētas bērza lapas pārlej ar 1 litru verdoša ūdens un ļauj pus stundu ievilkties.

Olu krāsošana no mājās atrodamiem materiāliem

Krāsainās olas (ne no dabīgiem materiāliem) - visu olu izmērcē līme un vēlāk to apbirdina ar dažādiem krikumiem, proti, spīdumiņiem un pat cukura graudiņiem, kurus izmanto konditorejā, iegūstam spilgti krāsotas olas gluži kā astoņdesmitajos. Turklāt tas ir visvienkāršākais veids, kā olas padarīt unikālas, un to var darīt arī bērni.

Krāsainās olas no zīda kaklasaitēm (ne no dabīgiem materiāliem) - pie raibu raibajām olām var tik, krāsojot tās, ietītas zīda kaklasaitēs. Tiesa, šim nolūkam derīgi ir tikai 100% zīda audumi.

Daži padomi, kas noderēs krāsojot olas
  • pievienojot 1 ēdamkaroti sāls,neļauj olai vāroties saplīst
  • 1 ēdamkarote baltā etiķa-padara stiprāku krāsas koncentrāciju un uzlabo tās noturīgumu uz olas
  • lai padarītu vēl interesantākas olas-bagātiniet tās ar kādu augu lapiņām, rīsiem, griķiem, ķimenēm, vaska krītiņu zīmējumiem, biezākām un plānākām gumijas lentēm, skoču..-radiet dažādus efektus ar ko vien iedomājaties!
Lieldienu ticējumi
  • Kas olu bez sāls ēd, tas visu vasaru daudz melos;
  • Kad Lieldienās olas zogot, tad zaglis paliekot tikpat pliks kā ola;
  • Lieldienās olas vārot nedrīkst pūst uguni, jo tad olas plīst;
  •  Lieldienās bērniem vajag ēst daudz olu, lai augtu apaļi kā olas;
  • Lieldienas sestdienā visām saimniecēm bija jāvāra olas, tad nākošā gadā varēja labi satikt ar saimi un kaimiņiem.

Vēlies saņemt paziņojumus par noderīgo un interesanto?


Raksti par tēmām

Veselība

Veselība

Lasīt vairāk
Uzturs un diētas

Uzturs un diētas

Lasīt vairāk
Receptes

Receptes

Lasīt vairāk
Skaistumkopšana

Skaistumkopšana

Lasīt vairāk
Ģimene un attiecības

Ģimene un attiecības

Lasīt vairāk
Interesanti

Interesanti

Lasīt vairāk
Grūtniecība

Grūtniecība

Lasīt vairāk