Pareiza ēdienkarte dažādos grūtniecības ciklos

Pareiza ēdienkarte dažādos grūtniecības ciklos

Katrai topošajai māmiņai ir pareizi un pilnvērtīgi jāēd, lai nodrošinātu ar nepieciešamajām barības vielām un vitamīniem gan sevi, gan mazulīti.
Nepietiekama un nesabalansēta ēdienkarte grūtniecības laikā var novest pie sekojošām problēmām:

  • preeklampsija (Eph –gestoze), kas parādās kopā ar arteriālā spiediena traucējumiem un tūsku;
  • nepietiekams mazuļa svars;
  • mazuļa intelektuālās un fiziskās attīstības traucējumi;
  • osteoporoze mātei (kaulu audu stāvokļa pasliktināšanās);
  • anēmija;
  • zobu emaljas struktūras traucējumi kā mātei, tā topošajam bērnam;
  • skābekļa bads auglim.

Izvairīties no visām augšminētajām slimībām var ar pareiza uztura un dzīvesveida palīdzību. Pretēji vispārpieņemtajam mītam, māmiņai nav jāēd par diviem, bet gan priekš diviem. Ļoti svarīgi saprast, ka ēšanas paradumi grūtniecības laikā ietekmē ne tikai augļa stāvokli konkrētajā brīdī, bet atstāj iespaidu uz visu turpmāko bērna dzīvi.

Ēšanas pamatnoteikumi grūtniecības pirmajā trimestrī

Ja līdz grūtniecības sākumam sievietes svars ir bijis optimāls, tad viņas ēdienkarte ir bijusi pareizi būvēta no enerģētiskā viedokļa. Tā kā pirmajā trimestrī vajadzība pēc papildus enerģijas nav nepieciešama, tad šajā laikā ēdienkartes kaloritātei pieaugt nevajadzētu. Pirmajā trimestrī notiek visu augļa orgānu attīstība, un ir nepieciešams nodrošināt organismu ar pilnvērtīgu olbaltumvielu, vitamīnu un minerālvielu savienojumu. To visu var nodrošināt ar regulārām ēdienreizēm un papildus vitamīnu uzņemšanu. Izlaist brokastis vai pusdienas un tā vietā uzkost šokolādes batoniņu šajā laikā ir pilnīgi nepieļaujami. Pirmajā trimestrī grūtniecei ir nepieciešama pārdomāta ikdienas ēdienkarte, kas sastāv no pilnvērtīgām brokastīm un pusdienām, vieglām vakariņām un divām uzkodām, kas sastāv no piena produktiem un augļiem. Šāda veida ēšanas paradums atslogo gremošanas orgānus un noregulē organismu pareizai darbībai. Regulāra treknas zivs iekļaušana ēdienkartē nodrošinās organisma nepieciešamību pēc A un D vitamīniem. Uzturam jānodrošina visas nepieciešamās aminoskābes. Tās atrodamas putnu gaļā, olās, gaļā, jūras produktos un piena produktos. Dienas laikā jācenšas apēst kaut vai vienu olbaltumvielas saturošu produktu. Piemēram, varat noorganizēt sev biezpiena plācenīšu ar krējumu brokastis. Varat pusdienās apēst krietnu gabalu vistas gaļas ar dārzeņu salātiem. Dārzeņu porcijām katru dienu ēdienkartē jāparādās vairākkārt. Vislabāk, ja tie būs svaigu dārzeņu salāti, kas aizdarīti ar kādu kvalitatīvu augu eļļu. Eļļa, tāpat kā rieksti un sēklas, satur nepiesātinātās taukskābes un tās ir ļoti nepieciešamas pareizai augļa attīstībai. Zaļie dārzeņi (spināti, lapu salāti, lociņi) satur folijskābi, kas ir nepieciešama augļa nervu sistēmas attīstībai un aktīvai augšanai. Folijskābi satur arī mencu aknas, pākšaugi un pilngraudu maize. Ārī ēdiena pagatavošanas veidam ir liela nozīme. Vajadzētu atteikties no uz pannas ceptiem ēdieniem un gatavot tos cepeškrāsnī, vārīt vai tvaicēt. Šajā grūtniecības periodā šķidruma uzņemšana netiek ierobežota. Īpaši ieteicamas ir augļu un dārzeņu sulas, morsi un zaļā tēja.

Uzturs otrajā trimestrī

Organisma vajadzības otrajā grūtniecības trimestrī ļoti radikāli mainās. Lai grūtniecība noritētu veiksmīgi, šajā laikā uztura paradumu izmaiņām būtu labvēlīgi jāietekmē grūtnieces pašsajūta. Sakarā ar to, ka mātes dzemdē strauji aug mazulis, organismam ir nepieciešams papildus olbaltumvielas. Tās jāiekļauj ēdienkartē vismaz divas reizes dienā. Šajā periodā ārsti iesaka iekļaut ēdienkartē skābētus kāpostus. Tie ne tikai satur daudz C vitamīna, bet arī apmierina sievietes vēlmi pēc “kā skāba, kā sālīta”, kas īpaši izteikta ir tieši otrajā grūtniecības trimestrī. Ēdienkartē vajadzētu iekļaut jūras kāpostus un jūras produktus, vismaz divas reizes nedēļā. Tas palīdzēs organismam uzņemt nepieciešamo fosfora un joda devu. Tūskas profilaksei jāizdzer vismaz 1 – 1,2 litri šķidruma dienā un jāierobežo sāls daudzums līdz 7 gramiem dienā (mazliet vairāk par vienu tējkaroti). Tāpat ēdienkartē jāiekļauj žāvētie augļi, īpaši rozīnes un aprikozes. Tajā ir kālijs, magnijs un kalcijs, kas palīdz uzturēt normālu sirds muskuļu funkcionēšanu.

Uzturs trešajā grūtniecības trimestrī

Trešajā trimestrī jāturpina ēst piecas reizes dienā. Mēnesi pirms dzemdībām vajadzētu ēst sešas reizes dienā. Pareizs uzturs grūtniecei trešajā trimestrī pamatā sastāv no dārzeņiem, augļiem, riekstiem, salātiem, zaļumiem, žāvētajiem augļiem un pilngraudu produktiem. Pierasto kafiju un tēju vajadzētu aizvietot ar piena un skābpiena produktiem. Pēdējos divus mēnešus vajadzētu atteikties no gaļas, kviešu miltu izstrādājumiem un olām. Dažas nedēļas pirms dzemdībām vajadzētu atteikties no visiem dzīvnieku valsts produktiem, tajā skaitā arī no piena. Sāls lietošana jāsamazina līdz pustējkarotei, jo tā veicina šķidruma lietošanu. Bet pārmērīga šķidruma lietošana var izraisīt tūsku. Nevajadzētu izdzert vairāk par litru šķidruma dienā.

Uzturs pirms dzemdībām

Pāris nedēļas pirms dzemdībām, kad strauji pieaug tūskas iespējamība, vajadzētu dzert tikai 700 – 800 ml šķidruma dienā. Vajadzētu atteikties arī no visiem iespējamajiem alergēniem. Nevajadzētu ēst šokolādi, zemenes, citrusaugļus un medu.

Ēdienkartes paraugs

Grūtnieces ēdienkarte varētu izskatīties šādi:

Pirmais trimestris
  • Brokastis – viens auglis, divas grauzdētas maizītes ar sviestu.
  • Uzkoda – biezpiens ar pazeminātu tauku saturu, augļu salāti.
  • Pusdienas – dārzeņu buljons, cepeškrāsnī cepta gaļa ar (piemēram) grūbām un dārzeņu salāti.
  • Launags – glāze kefīra ar medu.
  • Vakariņas – vārīta zivs, vārīti kartupeļi, mazliet žāvētu augļu vai gabaliņš šokolādes.
Otrais trimestris
  • Brokastis – viens auglis, putra uz piena bāzes ar sviestu.
  • Uzkoda – viena vārīta ola, augļu salāti.
  • Pusdienas – pusporcija zupas, sautēta gaļa ar piedevām (kartupeļi, rīsi, griķi), dārzeņu salāti.
  • Launags – 200 g biezpiena ar žāvētiem augļiem.
  • Vakariņas – 150 g zivs, piedevas (makaroni vai grūbas), dārzeņu salāti.
Trešais trimestris
  • Brokastis – grauzdēta maizīte ar medu, puse augļa.
  • Uzkoda – 100 g bezpiedevu jogurta ar augļiem vai ogām.
  • Pusdienas – 200 g gaļas vai zivs, dārzeņu salāti, neliels deserts.
  • Launags –ūdenī izmērcēti žāvēti augļi, porcija sēkliņu un riekstu.
  • Vakariņas – dārzeņu krēmzupa ar vistu, dārzeņu salāti.
  • Pirms miega – glāze kefīra.
Pieņemšanās svarā grūtniecības laikā

Saskaņā ar VM rekomendācijām, ikdienas svara pieaugumam otrajā trimestrī, kad notiek galvenais svara pieaugums, nevajadzētu pārsniegt 250 – 300 g. Kopējam svara pieaugumam visas grūtniecības laikā nevajadzētu pārsniegt 10 – 13 kg.
Katrai grūtniecei vajadzētu kontrolēt savu svaru un svērties katru dienu. Vislabāk, katru dienu svēries vienā un tajā pašā laikā, nemainīgos apstākļos. Piemēram, no rītiem vieglā apģērbā. Lai ne pārāk pieņemtos svarā grūtniecības laikā, ēdienkarti vajadzētu būvēt balstoties uz augšminētajām rekomendācijām.

Vēlies saņemt paziņojumus par noderīgo un interesanto?


Raksti par tēmām

Veselība

Veselība

Lasīt vairāk
Uzturs un diētas

Uzturs un diētas

Lasīt vairāk
Receptes

Receptes

Lasīt vairāk
Skaistumkopšana

Skaistumkopšana

Lasīt vairāk
Ģimene un attiecības

Ģimene un attiecības

Lasīt vairāk
Interesanti

Interesanti

Lasīt vairāk
Grūtniecība

Grūtniecība

Lasīt vairāk