Piecas patiesības par bērniem, kuras grūti pieņemt vecākiem, kuri auguši PSRS

Piecas patiesības par bērniem, kuras grūti pieņemt vecākiem, kuri auguši PSRS

Šajā vecumā neizdzīvotās izklaides, vēlākajā laikā atstāj dažādas diezgan nepatīkamas rakstura “īpatnības”. Starp citu, dažos psiholoģiskās terapijas veidos, psihologi apzināti noved klientu šādā regresā. Smērēšanās slapjās smiltīs un dubļos, dod ļoti daudz resursu.

Bērni drīkst spēlēties ar ēdienu

“Ar ēdienu neviens nespēlējas!” – kārtējā padomju pagātnes dogma. Protams, nedrīkst! Bet mazi bērni jau arī nespēlējas! Viņi nodarbojas ar kaut ko ļoti svarīgu. Viņi pēta! Ticiet man, kad viņiem būs desmit, viņi nespēlēsies ar ēdienu. Bet tagad, kad viņiem ir 2 – 3 gadi, tas viņiem ir nepieciešams. Un atkal: izsmērēt putru pa galdu, bet zupu uz vaigiem – tas viss ir likumsakarīgs kārtējās attīstības posms.

Bērni drīkst vēcināt rokas, kost un par kauties

Ko tik mammas nedara, lai nepieļautu bērna “agresīvo” uzvedību. Atceros, kā mana divus gadus vecā meitiņa klusiņām pielavījās pie laukumiņā esošajiem bērniem, un koda viņiem vaigos. Es biju šausmās, ķēru meitu, gāju kaut kur tālāk un vedu audzinošas pārrunas, bet vēlāk atvainojos cietušo mammām. Es nesaku, ka kauties un kost ir tas, kas mums jāveicina. Vēlos tikai uzsvērt, ka tas ir pilnīgi normāli. Mazuļi vēl neprot izteikt savas emocijas. Niknums un citas spēcīgas jūtas vienkārši neietilpst viņu mazajos augumiņos. Psihe nespēj tās apstrādāt. Un mūsu, kā saprātīgu pieaugušo uzdevums, ir nenoliegt viņu emocijas, bet iemācīt atšķirt, atpazīt un tikt galā ar tām. Un pats galvenais: nekliegt uz viņiem un nepieprasīt tūlīt pat izbeigt! Atcerieties, ka visbiežāk mūsos runā iekšējais kauns: “Ja jau mans bērns kaujas un kož, tātad es esmu slikta mamma!”

Vislabāk, ja mēs vienkārši pārtrauksim agresijas aktu. Piespiedīsim savu mīļumu cieši klāt. Un parunāsim par to, kāpēc tā darīt nav labi. Tā mēs sniedzam bērnam svarīgu mācību.

  • Pirmkārt, mēs neatgrūžam savu bērnu, kad viņš izrāda negatīvas emocijas.
  • Otrkārt, mēs nosaucam emocijas vārdā.
  • Treškārt, mēs mācām bērnu viņa dabisko agresiju pārvērst verbālajā. Šīs prasmes, starp citu, ļoti pietrūkst arī mūsdienu pieaugušajiem.
Bērni drīkst rīkot histērijas

Lai kā mēs arī no tām nebaidītos! Mēs, pieaugušie, paniski baidāmies nokļūt tādā situācijā: bērns rīko histēriju, bet garāmgājēji skatās un sazin ko domā pie sevis. Patiesībā histērija ir paņēmiens, kā tikt galā ar emocijām. Vajag cienīt bērnu un necensties par varītēm kaut ko pasākt. Mana meita, kurai tagad ir desmit gadi, jau var pēc histērijas (ne tādas, kāda viņai bija trijos gados) pilnīgi mierīgi pateikt: “Vienkārši tāds garastāvoklis šodien…” Kādreiz, laikā, kad viņa brēca un pat mēģināja sist galvu pret sienu, es daudz ko paspēju izdomāt. Par to, kāda māte es esmu un par to, kāda man tikusi meita. Tagad jau protu “nesagraut sevi” un pagaidīt. Es vienkārši saku, ka esmu blakus un vienmēr esmu gatava ar viņu runāt tad, kad viņa būs nomierinājusies. Tāpēc, ka tad, kad emocijas “sit augstu vilni”, runāt ir bezjēdzīgi. Bet sapratne, ka pieaugušais ir blakām, nebaidās no histērijas un pēc tam neuzskata bērnu par sliktu, ir nenovērtējama. Histērijas beigsies, bet šī sapratne nāks līdzi bērnam uz pieaugušo dzīvi.

Bērni drīkst būt egoistiski

Vai atceraties padomju laika postulātu: “Nedrīksti būt egoists un domāt tikai par sevi”? Protams, kad tev ir divdesmit, tad nē. Bet 2 – 3 - 4 un pat 5 gados drīkst. Bērns nepiedzimst ar ieprogrammētu citu cilvēku cienīšanas, viņu vērtību un robežu ievērošanas programmu. Pirmais, kas viņam ir jāapgūst, ir pašvērtējums, kas nosaka, cik cienīts ir viņš pats, cik ievērotas ir viņa tiesības, vēlmes un vajadzības. Un tās bērnam vienmēr ir egoistiskas. Bērni neprot ņemt vērā citu cilvēku psihiskās reālijas. Mana meita iemācījās saprast, ka arī mammai var sāpēt, viņa var ciest un būt bēdīga mazliet pirms skolas gaitu uzsākšanas.

Vēlies saņemt paziņojumus par noderīgo un interesanto?


Raksti par tēmām

Veselība

Veselība

Lasīt vairāk
Uzturs un diētas

Uzturs un diētas

Lasīt vairāk
Receptes

Receptes

Lasīt vairāk
Skaistumkopšana

Skaistumkopšana

Lasīt vairāk
Ģimene un attiecības

Ģimene un attiecības

Lasīt vairāk
Interesanti

Interesanti

Lasīt vairāk
Grūtniecība

Grūtniecība

Lasīt vairāk