Spēlē šahu un audzini raksturu

Spēlē šahu un audzini raksturu

Mūsdienu tehnoloģiju ātrajā ritmā šaha spēle šķiet gluži vai ekskluzīva aizraušanās, jo prasa laiku, pacietību un iedziļināšanos. Kāpēc ir vērts iemācīties spēlēt? Spēlēšana, audzināšana un mācīšanās ir savstarpēji saistītas. Atšķirībā no rotaļas, spēle nozīmē darbību pēc noteikumiem, tā vērsta uz rezultātu. Tādēļ maziem bērniem mācīšanos parasti organizē spēles veidā, arī vecāki bieži audzināšanu organizē spēles veidā.

Ko attīsta šahs?

Šahs, tāpat kā jebkura nodarbība, kurā jāievēro noteikumi un jāpārvar grūtības, trenē gribu. Vajadzība savaldīties un vienlaikus ātri pieņemt lēmumus veicina koncentrēsanās spējas un prasmi maksimāli izmantot savas iespējas. Šahs ir domāšanas treniņš – tas attīsta tā dēvēto darba atmiņu, proti, spēju paturēt prātā vairākus savstarpēji saistītus elementus. Šahā notiek uzmanības mobilizēšanās – ne tikai fokusēšanās, bet arī domāšana, vadīsanas nozīme.

Šahs trenē radošo darbību, radošās domāšanas loģiskumu. Jā, šahs ir arī dzīves atspulgs, jo spēlē ir tie paši elementi, kas dzīvē : noteikumi, attiecības, mērķis. Piemēram, šahā eksistē arī jedziens „figūras upurēšana”, kas nozīmē, no kaut kā atteikties, lai iegūtu kaut ko vairāk. Šaham un matemātikai ir līdzīga ievirze, to saista domāšanas veids – mērķtiecīga, algoritmiska domāšana jeb „soli pa solim” virzība uz mērķi. Iespējams, var atrast šaha saistību arī ar citiem sporta veidiem, bet tam vajadzīgi konkrēti pētījumi. No pieredzes var teikt, ka saistība ir. Piemēram, es protu spēlēt šahu, esmu nodarbojusies ar distanču slēpošanu, bet mana pirmā izglītība ir matemātikas skolotāja! Vai šahs ir grūta spēle? Pamatnoteikumus nav grūti iemācīties, cita lieta – spēlēt skaisti. Piemēram, galda spēlē Cirks, spelētājs nevar pats izvēlēties stratēģiju ( cik uzkrīt, tik ir!) , Ričuračā jau mazliet var plānot savu taktiku. Šahā stratēģijas veidošana un taktikas izvēle ir spēles pamatbūtība. Turklāt ne tikai savas stratēģijas plānošana, bet arī mentalizācija – domāšana par to, kā varētu spriest pretinieks un kā varētu mainīt savu plānu atkarībā no otra rīcības. Šahs trenē spēju apzināties savas iespējas un robežas, māca paciest gaidīšanu, neziņu, noteikumu ierobežojums – tādas prasmes dzīvē noder. Svarīga ir arī psiholoģiskā stabilitāte, kas ir būtiski jebkurā sporta veidā. Kad izdodas savākties, rezultāti ir labāki!

Šahs ir gana nežēlīgs sporta veids, jo ir ļoti liela spriedze.

Vēlies saņemt paziņojumus par noderīgo un interesanto?


Raksti par tēmām

Veselība

Veselība

Lasīt vairāk
Uzturs un diētas

Uzturs un diētas

Lasīt vairāk
Receptes

Receptes

Lasīt vairāk
Skaistumkopšana

Skaistumkopšana

Lasīt vairāk
Ģimene un attiecības

Ģimene un attiecības

Lasīt vairāk
Interesanti

Interesanti

Lasīt vairāk
Grūtniecība

Grūtniecība

Lasīt vairāk